Question 16 .Your answer is partially correct. Try again. A
Question 16 .Your answer is partially correct. Try again. A
Can you calculate the amplitude of the oscillations and the position and velocity at t = 0s
Question 16 .Your answer is partially correct. Try again. A simple harmonic oscillator consists of a block of mass 4.30 kg attached to a spring of spring constant 490 N/m. When 1′ = 2.40 s, the position and velocity of the block arex = 0.172 m and V = 3.120 m/s. (a) What is the amplitude of the oscillations? What were the (b) position and (c) velocity of the block at t = O 5? Click if you would like to Show Work for this question: Qpen Show Work
"You need a similar assignment done from scratch? Our qualified writers will help you with a guaranteed AI-free & plagiarism-free A+ quality paper, Confidentiality, Timely delivery & Livechat/phone Support.
Discount Code: CIPD30
Click ORDER NOW..


